Sociálních média nám servírují na každodenní bázi nepřeberné kvantum informací, rad, tipů a výzev k osobnímu rozvoji. Při sledování moderních guru osobního rozvoje se „vystoupení z komfortní zóny“ stalo takřka módním heslem. Influenceři, koučové a motivační řečníci nás neustále bombardují výzvami k opuštění našeho pohodlí ve jménu osobního růstu. Ale je to opravdu tak jednoduché? A je to vždy to nejlepší pro náš rozvoj?
Není a nemusí být. Například americký psycholog Dr. Alex Thompson upozorňuje že slepé následování trendu „opouštění komfortní zóny“ může být ve skutečnosti kontraproduktivní. Seberozvoj není o tom neustále se vrhat do neznáma, ale o pochopení dynamiky mezi různými zónami našeho života a jejich vyvážené využívání.
Tato slova odráží skutečnost, že realita je totiž mnohem komplexnější, než nám často populární média a „evangelisté osobního rozvoje“ zjednodušeně předkládají. Zjednodušený pohled často říká, že existuje zóna komfortu a pak nějaká oblast, která je za ní. Zóna, ve které se rozvíjí naše schopnosti a osobnost. To je ale velké zjednodušení.
Model, který je realitě mnohem podobnější, pracuje s třemi propojenými oblastmi: komfortní zónou, zónou učení a zónou ohrožení. Každá z těchto oblastí hraje zásadní roli v našem osobním rozvoji a celkovém wellbeingu, přičemž klíčem k úspěchu je umět se mezi nimi pohybovat s rozvahou a porozuměním.
Komfortní zóna, zóna učení a zóna ohrožení jsou vzájemně propojené oblasti našeho života. Klíčem k osobnímu růstu není bezhlavé opouštění komfortu, jak by nám mohly sugerovat současné trendy, ale naučit se mezi těmito zónami plynule přecházet, respektovat své hranice a postupně je rozšiřovat. Pamatujte, že každý má svůj vlastní rytmus růstu a je stejně důležité umět se vrátit do komfortní zóny pro odpočinek a reflexi, jako je důležité z ní vystupovat pro nové zkušenosti.
Výše zmiňovaný Dr. Alex Thompson problematiku shrnuje tak, že skutečná emoční agilita a osobní růst spočívají v tom, že víme, kdy zůstat v komfortu, kdy vykročit do neznáma a kdy se vrátit. Dle jeho slov si situace můžeme představit jako tanec mezi stabilitou a změnou, mezi známým a novým.